A cigányság népelnevezései

                                       A cigányság népelnevezései


Leggyakrabban használt megnevezések a roma és a cigány szavak. Mint azt a bevezetésben is említetem, mindkét megnevezés helytálló, az elmúlt évtizedekben a hivatalos kommunikációban a roma vált elfogadottá, mert a cigány szóhoz gyakran pejoratív értelmet társítunk. Ennek ellenére gyakori, hogy egy cigány ember kikéri magának, ha őt leromázzák, és cigánynak tartja magát, ennek a fordítottja is előfordulhat.

Az Európa-szerte legelterjedtebb elnevezés cigány szó, amely görög eredetű, eredeti alakja: atszinganosz vagy athinganosz. Ez a görög szó egy ősi eretnek keresztény szekta elnevezése volt, akikről a köztudat úgy tartotta, hogy a jövendőmondás, boszorkányság nem áll tőlük távol, feltehetőleg ebből ered az, hogy a cigányságra is ezt a kifejezést kezdték el használni, ez terjedt el Európa-szerte. A bevándorló idegenajkú és kultúrájú nép belső elnevezéseit nem ismerték, és nem is igyekeztek megismerni a korabeli Európában. A hasonló vallási szertartások, a jóslás és talán hasonló életmód, de mindenképpen hasonló kirekesztettség jellemezte az atszinganosz szekta tagjait és az Európa különböző országaiba érkező idegen csoportokat (cigányokat), így kézenfekvő volt a hasonló néven történő elnevezés is, mely általánosan elterjedt, a mai napig használják többek között Magyarországon, Németországban (Zigeuner) és Olaszországban (zingaro).

Az angolszász területeken a gypsy kifejezést használják, melynek eredete Egypt, azaz Egyiptom nevére vezethető vissza, egyiptomit jelent, ugyanis sokáig úgy tartották, hogy a romák Egyiptomból származnak. Ez az elmélet nem teljesen alaptalan. Nem Egyiptomból származnak a romák, de egyes csoportjaik Egyiptomon (Észak-Afrikán) keresztül jutottak el Európába, illetve a középkori Európában a közel-kelet nagy részét kis-Egyiptom néven nevezték, a cigányok pedig ezen a területen keresztül vándoroltak az öreg kontinensre. Ezen kívül a rasszjegyek hasonlósága is az egyiptomi eredetet támasztotta alá a közép- és kora újkorban. Nemcsak Angliában, de például spanyol nyelvterületen is használják a mai napig ezt az elnevezést (gitana, gitano). A gypsy elnevezés lehetséges magyarázata még, hogy egy görögországi Gyppe nevű helyiség nevéből származhat, mely egy nagy cigánytelepnek adott otthont, ahonnan több vándorló csoport is elindult Európába.

Angliában napjainkban a traveller, vagyis "utazó" névvel illetik őket, ott ugyanis a mai napig vándorló életformát folytatnak, lakókocsikkal táboroznak és a többségi társadalomtól nem rasszjegyeik különböztetik meg őket, ugyanis ezek már eltűntek, hanem életmódjuk az, ami a csoporthoz való tartozásukat meghatározza. Ezzel a kettős elnevezéssel visszaélések is történtek az 1960-as évektől, ugyanis míg cigányokat (gypsy) bárhonnan is kitiltani etnikai alapú megkülönböztetést jelent, és mint ilyen, törvénybe ütközik, viszont utazókat (traveller) nem kiszolgálni nem faji diszkrimináció.

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1nyok

https://btk.ppke.hu/uploads/articles/288257/file/romologia.pdf

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el