Romák világnapja
Romák világnapja
1971. április 8. és 12. között ült össze az I. Roma Világkongresszus Londonban minek tiszteletére az ENSZ az ülés kezdőnapját a Roma Kultúra Világnapjává nyilvánította. A kongresszuson, melynek India kormánya és az Egyházak Világtanácsa (illetve annak pünkösdi-karizmatikus vonala) volt a fővédnöke, 23 ország roma küldöttei vettek részt, s állapodtak meg olyan jövőbeli együttműködésről, mely az egyetemes cigány nemzet transznacionális kialakítását, s a roma kultúra ápolását, fejlődését mozdítja előre. Londonban a következő alapelveket fogadták el: elsősorban minden roma közösség testvéreként tekint a többi cigány etnikumra, magukat egy nemzetként definiálják, melyhez jelképet, himnuszt, jelmondatot, zászlót, közös "standard" nyelvet és nem utolsósorban identitásépítő egységes elnevezést, a "roma" kifejezést választottak. A roma identitás körvonalazásán túl stratégiai nemzetépítő döntéseket is hoztak, megszületett öt bizottság (szociális, gazdasági, nyelvi, kulturális, porajmos[1] bizottság), melyek feladata a kongresszusok közötti intervallumban a kapcsolattartás és a meghatározott szakpolitikák megvalósítása. A nemzetközi elismerés és a világkongresszus sikere, kontinuitása méltán nyerte el a globális roma közösség körében a legfontosabb nemzeti ünnep jelzőjét, melyet napjainkig ünnepelnek. A II. Roma Világkongresszust Genfben tartották 1978-ban, melyen 26 ország 126 küldötte megalapította a Nemzetközi Roma Szövetséget (IRU). Az új szervezet deklarált feladata lett, hogy a nemzetközi romaságot képviselje olyan jelentős szervezeteknél, mint az ENSZ, az EBESZ vagy az UNESCO. A római és a genfi kongresszuson túl a nemzetközi cigányság további öt alkalommal ült össze napjainkig, 1981-ben a németországi Göttingenben, melynek jelentősége a megbékélés volt a német néppel a II. világháborús sérelmek kapcsán. A kongresszus negyedik helyszíne 1990-ben a lengyelországi Serock volt, melyet 2000-ben a prágai találkozó, majd a 2004-es lancianoi (olaszországi) esemény követett. Az utolsó, VII. Roma Világkongresszust, 2007-ben Zágrábban tartották, ahol a fő vitatott problémák, szakpolitikák az egészségügy, a szociális ellátás és a lakhatás voltak.
A hazai roma közösségek április 8-át kulturális események, folklórműsorok, író-olvasó találkozók, s kiállítások keretében ünneplik meg, míg más országok romasága gyakran visszanyúlik a tradicionális "szertartásokhoz", a folyókhoz való zarándoklathoz, ahol énekelve helyeznek virágszirmokat a vízfelszínre, vagy gyújtanak mécsest - szimbolizálva a roma kultúra sokféleségét.
A roma kultúra világnapja a többségi társadalom számára is ünnep. Egy olyan kultúra előtt tiszteleghetünk, mely évszádokon keresztül része volt a magyar és európai kultúrának, és amely - az 1970-es évektől megjelenő első generációs roma értelmiség működésének köszönhetően - mind gyakrabban mutatta meg gazdagságát a roma közösségen kívül is. Sokan nem is tudjuk, hogy hány roma származású magyar ember szerzett hírnevet (link is external) szülőhazája számára, hogy európai és magyar művészeink között milyen sok roma származású van.
A roma kultúra napján cigány költőnk Choli Daróczy József versével fejezzük ki szolidaritásunkat a cigány származású magyar állampolgárokkal.
A megbélyegzett
Kenyérsirató esteken,
mikor a macskák holdat lopni jártak,
a fal tövébe kuporodva
soroltuk egymásnak
félig kitalált álmainkat,
jól kicifrázva, hosszan, sóváran
(jó álomfejtő suhanc nem volt közöttünk).
Tréfát űztünk a szegénységből,
keserű szájjal trágárkodtunk,
csámcsogtunk száraz torokkal,
kegyetlenül.
Ha meguntuk egymás álmait,
Seherezádénk, a púpos Vak Kucsi
meséit hallgattuk félálomra dőlve.
Szavára ültünk,
fényes ruhában hasítottuk az eget,
kényesen.
És jött a reggel!
Lábszárunkra zuhant a vályoggödör,
csillogó bogárhátunkra szakadt.
A perzselő nap tarkónkra csapott,
harangzúgást toborzott körénk
nem jött az ebéd!
Szeretőnk mellettünk vágta a sarat,
ő sem ismerte a konyhaillatot;
hideg sóhaját csak éjjel hallatta,
mikor már a mese is valósággá vált.
Forrás:
2011-es népszámlálás nemzetiségi adatai (link is external)
Az európai romapolitika kialakítása (link is external). - Forrás: wu2011.hu
Nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégia - mélyszegénység, gyermekszegénység, romák (2011-2020). (link is external) - Forrás: romagov.kormany.hu
Surman László: Április 8.: a romák világnapja. (link is external) - Forrás: tisztavizetapoharba.blog.hu, 2009. április 8.