SZILVESZTERI ÚJÉVI SZOKÁSOK

Újévkor a szokások és hiedelmek célja az, hogy biztosítsa a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, az állatállomány szaporaságát és a termés bőségét. A népi kalendárium szerint Szilveszter az újesztendő első napjával összefüggő nap, ezért a két nap szokásai és hiedelmei gyakran azonosak, illetve mindkét napra érvényesek.Mindig nagy nap volt a cigányok életében. Alkalom volt arra, hogy összejöjjön a család egy kis mulatozásra. Előtte mindenki elment a kápolnába, most a templomba a hálaadó istentiszteletre. Amióta felépült a hodászi cigány közösségi ház, azóta ott tartják meg a szilveszter estét.

Korán reggel disznóöléssel kezdenek a férfiak, akik mán ekkor ráhangolódnak az ünneplésre. Az asszonyok, lányok elkészítik belőle a nap folyamán a különböző ételeket. amik az asztalra kerülnek. A férfiak hozzák a mulatságra az innivalót (bor, sör, pálinka, üdítő), a nők süteményeket hoznak.

A terem feldíszítése már az elõzõ napokon megtörténik. Léggömbökkel, szalagokkal, különböző lampionokkal szépítik fel a közösségi ház nagytermét. Az asszonyok a konyhán egész nap sütnek-főznek, hogy a mulatsághoz finom étkek szolgáljanak. A férfiak az előtte való napokon beszerzik a mulatsághoz szükséges italokat. Mikor megérkeznek a házba, mindenki hoz magával valamit. A férfiak általában pezsgőt vagy valamilyen palackozott italt, a nők süteményt vagy tortát. Nem illik üres kézzel elmenni a szilveszteri mulatságra.

Megérkezés után mindenki átmegy a templomba, és részt vesz a hálaadáson. Visszatérve a közösségi házba, mindenki elfoglalja a helyét. A megjelenteket köszöntik, majd elhangzanak a pohárköszöntők. Ezután kezdődik a vacsora. A feltálalást a férfiak végzik azért, hogy ezzel is megkönnyítsék a nők dolgát. Eddig ugyanis ők készültek, dolgoztak, most már nekik is kijár a nyugalom és a szórakozás.

A cigányok a legszebb ruháikban jelennek meg. A nők a mai kor divatjának megfelelően a legjobb minőségi plüss, selyem estélyi, kisestélyi ruhákban vesznek részt. A hajukat is ünnepi díszbe öltöztetik, arany ékszereikkel felékesítve csodálatos látványt nyújtanak. Az idősebb hölgyek a cigány hagyománynak megfelelően élénk mintás ruhában, rakott szoknyában, kötőben, rózsás kendővel a fejükön jelennek meg.

A férfiak öltönyben, nyakkendőben, mellényben vannak. A teríték, az ételek a modern kor követelményei szerint készülnek. A régi étkekből egyedül csak a tengeri kásával töltött káposzta maradt fent. A vacsora fogásai: csigatésztával készült húsleves, tört burgonya rántott hússal, főtt hússal, a töltött káposzta két fajtája a tengerit és a rizses. Desszertként süteményeket, tésztákat, tortákat kínálnak. A vacsora alatt hallgatókat játszik a zenekar. Ezután kezdődik a mulatság. Mindenki táncol a kétévestől a hetvenévesig. Senki nem ül az asztalnál, mindenki a táncparketten van. Hagyományos cigányzenére (saját cigányzenekaruk szolgáltatja a zenét) járják a cigány táncokat. Mozgáskultúrájuk igen kifinomult, mindannyian igen jó zenei hallással és ütemérzékkel rendelkeznek. A mai, modern táncokat is jól adják elő.

Éjfél előtt pár perccel megáll a zene, a tánc. Kiosztják a férfiaknak a pezsgőket, s közben a zenekar vezetője felhívja a figyelmet arra, hogy az óesztendő pár perc van hátra, így mindenki gondolja végig az elmúlt év eseményeit. Amikor éjfélt üt az óra, köszönti a megjelenteket, s mindenkinek boldog újesztendőt kíván. A férfiak felbontják a pezsgőt, s családtagjaiknak töltve belőle megpuszilják egymást, minden jót kívánva az új esztendőre. A férfiak egymáshoz odamenve a pezsgősüveggel koccintanak, s elmondják egymásnak újévi jókívánságaikat. Eközben cigány szokás szerint nem a Himnuszt éneklik, hanem egy régi hallgatót énekelnek, természetesen cigányul. Ez a hallgató tulajdonképpen az elhunyt hozzátartozóikról szóló megemlékezés. Nagyon fájdalmas, szívsajdító ének ez, amely nemcsak a nők, hanem a férfiak szeméből is könnyeket csal elő. Ekkor mindenki elhunyt szeretteire emlékezik, s a "szíve majd meghasad", "a lelke fáj", s szinte fizikai fájdalmat éreznek. Ezután gyors zenével, tánccal folytatódik tovább a mulatság. Közben a férfiak felteszik az asztalokra a hidegtálakat és a töltött káposztát. Mulatnak egészen hajnalig. Senki nem fáradt, mindenki életvidám, s örülnek az újév kezdetének.

                   Ilyenkor különböző formákban köszöntik egymást, a két leggyakoribb a következő:

"Del o Del tumenge bachtálo névo bers!"

(Adjon az Isten szerencsés újesztendőt!)

"Ande but bers te reszen e néve berseszke elsévo rátyaszasztyavesztezurále!"

(Sok évet érjetek meg az Újesztendő első éjszakáján, egészségben, erőben!)

A távozókat útravalóval látják el azért, hogy ne üres kézzel menjenek otthonaikba, hogy az új évet ne szegényen kezdjék. Az Újév a cigányoknál is ünnep, s kötelező a misehallgatás.

forrás: https://epa.oszk.hu/01200/01259/00015/pdf/Bar07.pdf

.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el