Öltözködés
Öltözködés
A hagyományos megjelenés és öltözködés szabályokhoz kötött, egyszerre hivatott kifejezni az anyagi jólétet és az erkölcsi tisztaságot.
A férfiak legfőbb dísze a bajusz, minden felnőtt férfi régen bajuszt (és csak bajuszt, szakállat nem) viselt. Ruhájuknak elengedhetetlen része volt a fekete csizma, a térdig érő nadrág, a mellény és a széles karimájú kalap. Nyáron a férfiaknak megengedett, sőt gyakori a meztelen felsőtesttel való megjelenés, de még a legnagyobb melegben sem szoktak rövidnadrágot húzni
- emlékezzünk vissza a felső- és alsótest különbségeire! A felsőtest tiszta, nem kell takargatni, de az alsótest tisztátalan, így nem illik mutogatni. Ugyanígy a nők bárhol szoptathatnak, ez az egyetlen kivétel a kötelező szemérmesség alól, de alsó testüket mindig szigorúan takarniuk kell.
A hagyományos női viselethez tartozik a legalább térdig érő, bő, ráncos szoknya, termékeny korba lépett lányoknál a díszes, tarka virágmintás kötény, ami nem a termékenységre hívja fel a figyelmet, hanem pont azt igyekszik leplezni, takarni. A felsőruha derékig érő, még télen sem hordanak hosszú kabátot, hogy az alsó- és felsőtest határa ne mosódjon össze. Hajukat, mint a termékenység és erkölcsösség szimbólumát nagy, derékig érő tarka kendővel szokták eltakarni. Az egybeszabott ruhák, vagy a hosszú felsőruházat nem jellemző, mert ezzel nem különülne el a tiszta és tisztátalan rész egymástól. A ruházat színvilága az életkorral változik, a fiatal és termékeny lányoknál a harsány színek dominálnak, nagyon fontos a piros szín és a rózsamintás ruhadarabok, míg idősebbeknél a színek tompulnak, a barna, kék és zöld válnak dominánssá, és a rózsát felváltják a stilizált virágdíszek, kevésbé feltűnő minták.
A fiatalabb generációra még a hagyományőrző közösségekben is jellemző főleg a fiúkra a lázadás, az aktuális divat követése, de felnőve, megnősülve visszatérnek a hagyományos öltözék viseléséhez.
A cigányok öltözékére nagyban hatást gyakorol a befogadó ország hagyományos öltözködése: egy spanyol gitana ruhájában sokkal inkább a fekete és piros dominál, míg az orosz népviseletre a fekete és a barna és általában a sötétebb, kevésbé harsány színek jellemzőek. A fent leírt színkavalkád a magyarországi oláh cigányokra különösen jellemző viselet.
Napjainkban egyre kevesebb roma hordja a hagyományos viseletet, de számos közösségben jellemző, hogy a nők kizárólag szoknyát hordanak, bár már ritkább a bő viselet, tarka kötény, leggyakrabban oláh cigány közösségekben térd alá érő farmerszoknyát láthatunk az asszonyokon.
Cigány családról készült műtermi felvétel,
Kisvárda, 1921.Hagyományőrző cigány női népviselet
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1nyok
https://btk.ppke.hu/uploads/articles/288257/file/romologia.pdf