Tények a cigányság eredetéről

                                  Tények a cigányság eredetéről

A cigányok történelme nagyrészt írásos emlékek nélküli történelem, vagyis saját írásbeliséggel egészen a közlemúltig nem rendelkeztek, így ami elvétve akad írásos emlék róluk, az sem sajátjuk, hanem a velük érintkező társadalmak, kultúrák, vagyis kívülálló népek feljegyzései. Jelen esetben legalább egy-kétezer évvel ezelőtti írásos anyagokról beszélünk, melyek közül - a magyar népvándorlás, magyar nyelv kutatása, korai történelem vizsgálata alapján is tudhatjuk, hogy - kevés maradt fenn. Ezek a feljegyzések tehát eleve hiányosak, és mivel nem maguk a romák írták őket, biztosak lehetünk abban, hogy nem a teljes valóságot tartalmazzák. Ezek szerint a korabeli írott adatokra támaszkodva nem tudjuk rekonstruálni a cigányság múltját. Felmerül a kérdés, hogy akkor honnan tudhatunk bármit is a cigányság eredetéről.

A válasz nagyrészt a nyelvükben rejlik. Az 1700-as évek második felében merült fel a cigány nyelv és az indiai nyelv rokonságának ötlete, mely azóta az összehasonlító nyelvtudománynak köszönhetően bizonyítást nyert. Egészen az 1700-as évekig vagy nem foglalkoztak a cigányság eredetével, vagy egyiptomiaknak, kis-ázsiaiaknak tartották őket. Sokáig tartotta magát az a nézet - sőt a mai napig hallani ilyen állításokat -, miszerint nem is rendelkeznek saját nyelvvel, beszédük tulajdonképpen a befogadó ország nyelvének elkorcsosított változata, nem önálló nyelv, hanem csak tolvajnyelv, melynek célja, hogy úgy tudjanak beszélni egymással, hogy a többi ember azt ne értse. "Albert Krantz ötszáz évvel ezelőtt minden nyelvek ismerőinek mondta őket" (Száraz, 2007: 23). Ezt ugyan a szerző nem fejti ki, de érdemes végiggondolni, hogy mit érthetett alatta. A cigányság életmódjához mindig hozzátartozott a környező népekkel való kapcsolattartás, kereskedelem, nekik való zenélés, jóslás, stb. Így létfeltételük volt, és a mai napig is az, hogy még ha cigány anyanyelvűek is, többé-kevésbé elsajátítsák a befogadó ország nyelvét. Azok a csoportok pedig, akik vándoroltak, sok befogadó országon mentek keresztül, sok nyelvet megismertek. De ez nem jelenti azt, hogy ne lenne saját nyelvük, csak az sokszor átvett elemeket is tartalmaz. Ezt gondolhatták/gondolhatják tolvajnyelvnek azok, akik azt állítják, a romáknak nincs saját nyelvük.

Az indiai eredet bizonyítását egy magyar lelkésznek a nevéhez köthetjük, Vályi István almási lelkész 1753-54-ben Hollandiában a leydeni egyetemen tanult, többek között a keleti nyelveket is tanulmányozta. Tanulmányai során a nemzetközi diáktársadalomban három indiai diák nyelve erősen emlékeztette az otthoni, Győr környéki cigányok beszédére, ezért lejegyzett kb. 1000 indiai szót, otthon ellenőrizte, és a szavak többségét a cigányok megértették.

Az indiai eredet teóriáját a német Heinrich Grellmann dolgozta ki és publikálta 1776-ban egy bécsi lapban, így sokan az ő nevéhez kötik, de Grellmann maga is hivatkozik Vályi felfedezésére, tehát a magyar lelkész érdeme ebben a felfedezésben vitathatatlan.

A cigány nyelvek nyelvjárásainak és az indiai nyelveknek, valamint a szanszkritnak16 az összehasonlítása, jövevényszavak, nyelvváltozatok vizsgálata alapján a cigányság indiai eredete egyértelműen bizonyítható, de az, hogy Indián belül hol éltek, mivel foglalkoztak és mikor hova vándoroltak, az pontosan nem meghatározható. A cigányság őshazáját tárgyaló könyvek, cikkek túlnyomó többsége elfogadja, és kiindulási pontnak tekinti Turner 1926-ban publikált elméletét, mely szerint a cigány őshaza Észak-Indiába, Pandzsáb, Gudzsrát és Rádzsasztán tartományokba helyezhető el, és az 5. századra teszi az első kivándorlási hullámot (Fraser, 2002: 29

Ezt a teóriát cáfolja számos nyelvészeti adat, melyek alapján az eredeti őshazát India középső részére tehetjük, valószínűleg itt éltek a cigányok a Kr. e. 4.-3. századig, és innen elvándorolva telepedtek meg Észak-Indiában, ahonnan a későbbiekben tovább vándoroltak. Tehát Turner elmélete nem teljesen téves, valóban sok időt tölthettek el a romák Észak- Indiában, de valószínűleg már ide is vándorlás után érkeztek, ez a terület tehát egyfajta második őshazának tekinthető.


Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1nyok

https://btk.ppke.hu/uploads/articles/288257/file/romologia.pdf

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el